FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj     
Zasady służby wartowniczej w ZHP

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.krakatau.fora.pl Strona Główna :: Niezbędnik harcerski-wiedza harcerska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TDex
Administrator



Dołączył: 04 Mar 2008
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:05, 13 Mar 2008    Temat postu: Zasady służby wartowniczej w ZHP

1. CEL
Bezpośrednim celem służby wartowniczej jest ochrona życia, zdrowia oraz mienia wspólnego i osobistego osób przebywających na strzeżonym terenie. Służba wartownicza może też mieć charakter honorowy. Z wychowawczego punktu widzenia pełnienie służby wartowniczej przyczynia się do rozwoju takich cech, jak:
odpowiedzialność, wytrwałość, odwaga, spostrzegawczość.
2. ORGANIZACJA
Organizację służby wartowniczej ustala komendant(ka) jednostki lub osoba przez niego upoważniona. Na organizację składają się następujące elementy:
- liczba i liczebność posterunków wartowniczych,
- obszar podlegający danemu posterunkowi,
- czas pełnienia warty,
- podległość służbowa wartowników,
- ewentualnie hasła rozpoznawcze i okres ich obowiązywania.

2.1. Liczba i liczebność posterunków wartowniczych
Liczba oraz liczebność posterunków wartowniczych powinny być dostosowane do strzeżonego obszaru, wieku osób pełniących służbę, a także do pory dnia i nocy. Warty w nocy powinny pełnić posterunki co najmniej 2-osobowe.
2.2. Obszar podlegający danemu posterunkowi

Należy dokładnie ustalić granice strzeżonego obszaru. W przypadku większego obszaru może być on podzielony na sektory o wyraźnie określonych granicach, podlegające poszczególnym posterunkom wartowniczym.

2.3. Czas pełnienia warty
Czas pełnienia warty przez jedną zmianę należy dostosować do wieku harcerek i harcerzy oraz pory dnia i nocy. Zasadniczo nie powinien on przekraczać 2 godzin na jedną zmianę. W przypadku wart honorowych należy stosować czas krótszy, dostosowany do długości uroczystości. Warta honorowa w przypadku jednej zmiany nie powinna trwać dłużej niż 1 godzinę.

2.4. Podległość służbowa wartowników
Ustalający organizację warty określa bezpośredniego przełożonego wartowników.
W przypadku wyznaczenia większej liczby posterunków wartowniczych należy mianować dowódcę warty, któremu podlegają wszystkie posterunki. W przypadku kiedy funkcjonuje jeden lub niewielka liczba posterunków wartowniczych, przełożonym wartowników może być instruktor służbowy lub oboźny. Jedynie bezpośredni przełożony wartowników ma prawo wydawać im rozkazy.

2.5. Hasła rozpoznawcze i okres ich obowiązywania
W przypadkach tego wymagających można określić hasło rozpoznawcze i odzew, które pozwolą na identyfikację osób znajdujących się na strzeżonym obszarze i ich prawo do przebywania w danym miejscu. Stosowanie hasła rozpoznawczego jest szczególnie istotne na dużych obozach, gdzie uczestnicy i kadra nie znają się osobiście.

3. PRAWA I OBOWIĄZKI WARTOWNIKA
Wartownik w związku z pełnioną funkcją ma prawo:
- wydawać polecenia związane z pełnioną służbą wszystkim osobom znajdującym się na chronionym obszarze, z wyjątkiem bezpośredniego przełożonego,
- nie wykonywać poleceń jakichkolwiek osób poza bezpośrednim przełożonym i dowódcą warty,
- oddalić się z chronionego obszaru w przypadku konieczności ratowania życia ludzkiego lub ochrony zdrowia.
Wartownik ma następujące obowiązki:
- pilnie obserwować chroniony obszar,
- w przypadku zagrożenia chronionego obszaru ogłosić alarm,
- pełnić służbę aż do momentu przejęcia przez innego wartownika bądź zwolnienia z pełnienia służby przez bezpośredniego przełożonego,
- poinformować bezpośredniego przełożonego o przybyciu osób nie upoważnionych a chcących wejść na obszar chroniony po uprzednim zatrzymaniu ich słowami: "Stój - służba wartownicza!",
- wykonywać inne czynności zlecone przez bezpośredniego przełożonego, np. prowadzić książkę wyjść uczestników z obozu,
- pełnić służbę w umundurowaniu organizacyjnym zgodnym z odpowiednimi regulaminami, a w porze nocnej strój określa dowódca warty.

4. WARTY HONOROWE
Warty honorowe wystawia się podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomnikach, tablicach pamiątkowych lub trumnach, itp. Wartowników honorowych wystawia się po dwóch, czterech lub sześciu w zależności od warunków i rangi uroczystości. Wartownicy pełnią służbę w postawie zasadniczej i w trakcie jej trwania nie oddają honorów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.krakatau.fora.pl Strona Główna :: Niezbędnik harcerski-wiedza harcerska Wszystkie czasy w strefie GMT + 7 Godzin
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
     www.krakatau.fora.pl: Łódzka Drużyna Starszo Harcerska KRAKATAU     
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group   c3s Theme © Zarron Media
Regulamin